Haber Duyuru

Filistin Edebiyat Festivali

Eğer zeytin ağaçları onları yetiştiren elleri bilseydi,tumblr_static_cgqqncgpnc8ogkc40wscgg88g

zeytinleri gözyaşlarına dönerdi…

Mahmud Derviş

Filistin Edebiyat Festivali, ilki 2008 yılında düzenlenen gezici bir festival.

Palfest olarak da bilinen bu gezici edebiyat ve sanat festivali için Filistin’e ve Kudüs’e Avrupa’dan ve dünyanın çeşitli yerlerinden edebiyatçılar, felsefeciler, sosyologlar, müzisyenler, sanatçılar ve diğer entelektüel isimler katılmaktadır. Festivalin amacı katılımcıları entelektüel isimlerle kaynaştırmak, atölyeler düzenlemek, kitaplar ve de gündem maddeleri üzerinden katılımcılara eleştirel bir bakış açısı kazandırmaktır.

Palfest’te öncü olan ve eserleriyle hatırlanacak isimler şu şekildedir: Filistinli şair Mahmud Derviş, Nijeryalı romancı Chinua Achebe, İngiliz eleştirmen ve yazar John Berger, İrlandalı şair Seamus Heaney, İngiliz oyun yazarı Harold Pinter, İngiliz yazar Philip Pullman, İngiliz oyuncu ve yazar Emma Thompson.

2008

Festival 2008 yılında Kudüs, Ramallah, Beytullahim gibi şehirleri gezdi. Burada, bölgedeki üniversitelerle sağlanan koordinasyonla çeşitli projelere imza atıldı. Festivale şu isimler katıldı:

Halid Abdallah, Daniel Alarcon, Murid Bargusi, Victoria Brittain, William Dalrymple, Roddy Doyle, Esther Freud, Nathalie Handal, Suheyr Hammad, Ian Jack, Brigid Keenan, Cemal Mahcub, Pankaj Mishra, Andrew O’Hagan, Hanan eş-Şeyh, Reca Şehade ve Ehdaf Suveyf.

2009

Palfest 2009 yılında Kudüs, Ramallah, Cenin, Beytullahim gibi şehirleri 6 günü aşkın bir sürede dolaştı. Buralarda çeşitli organizasyonlar ve kitap oturumları düzenlendi. Filistin gündemine dair oturumlar yapıldı, eleştiriler getirildi. İsrail, festivali sabote etmeye çalışsa da festivale katılanlar karşı duruş sergiledi ve Kudüs Fransız Kültür Merkezi, İngiliz Dil Enstitüsü gibi merkezi yerlerde seminerleri ve organizasyonları sağlamayı başarabildi. O yıl Palfest’e şu isimler katıldı:

Suad Amiri, Victoria Brittain, Carmen Callil, Abdurrazzak Gurnah, Suheyr Hammad, Nathalie Handal, Jeremy Harding, Rachel Holmes, Robin Yassin-Kassab, Brigid Keenan, Cemal Mahcub, Henning Mankell Deborah Moggach, Claire Messud, Michael Palin, Alexandra Pringle, Pru Rowlandson, Reca Şehadeh, Ehdaf Suveyf ve M. G. Vassanji.

2010

Festival 1-6 Mayıs tarihleri arasında Kudüs, Nablus, Ramallah, Cenin, Beytullahim gibi yerleri ziyaret etti. Gazze’de İsrail ablukası olduğu için şehre girilemedi, Festivalcilerin çabaları olumsuz sonuçlandı. Susan Abulhava, Taha Muhammad Ali, Suad Amiri, Geoff Dyer, Adam Foulds, Suheyr Hammad, Nathalie Handal, Remi Kanazi, Henning Mankell, Reca Şehadeh, Ehdaf Suveyf, William Sutcliffe, Wildworks Tiyatro üyeleri ve birçok kesimden insan bu organizasyona katıldı. Şiirden bilim kurgu unsurlarına dek çeşitli temalar ele alındı. Öğrenci gruplarıyla çalışmalar yapıldı ve “Özgür Filistin” üzerine izlenimler aktarıldı.

2011

Festival 15-20 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. İsrail’in engelleme çabalarına rağmen organizasyon ancak belli güzergâhlar (Kudüs, Ramallah, Beytullahim) üzerinde yapılabildi ve Gazze’ye girme çalışmaları yine başarısız oldu. Şu isimler katıldı: Meena Alexander, Suad Amiri, Esma Azayze, Necvan Derviş, Taha Muhammad Ali, Mark Gonzales, Tarik Hamdan, Rachel Holmes, Gada Karmi, Mohammad Hanif, Alice Walker, Ursula Owen, Richard Price, Susannah Clap, Ekrem Musellem, Anne Chisholm, Da Arabian MC’s, Geraldine d’Amico, Suheyr Hammad, Ala Hlehel, Ehdaf Suveyf.

2012

Organizasyonlar 5-11 Mayıs tarihleri arasında Gazze, Ramallah ve Kahire’de gerçekleştirildi. Atölyeler ve çeşitli konuşmalar yapıldı, konser düzenlendi. Festivale katılanlar: Halid el-Hamisi, Ala Abdulfettah, Jafra, Emin Haddad, Al Salam, Selma Dabbag, Cemal Mahcub, Neriman Yusuf, Yusuf Raha, Halid Neccar, Sahar el-Mugy, Amr İzzet, Eskenderella, Menal Hasan, Tarik Hamdan, Necvan Derviş, Rachel Holmes, Bee Rowlatt, Suad Amiri.

2013

Palfest Kudüs, Gazze, Nablus, Ramallah, Haifa, El Halil şehirlerini gezdi. Atölyeler ve seminerler Kuzey ve Güney olarak iyi ayrı noktadaki yerlerde düzenlendi. Festivale şu isimler eşlik etti: Lina Atallah, Susan Abulhava, Ali Abumina, Amir Hüseyn, China Mieville, Gillian Slovo, Dimitri Mikelis, Muhammed Bekri, Maya Haldi, Hişam Nafa’a, Osman Huseyn, İbtisam Azem, Marcia Lynx Qualey, Omar el-Hayri, Ala Abdulfettah.

2017

13-18 Mayıs tarihlerinde düzenlenecektir.

Le Monde, Palfest

Fransızcadan Çeviren: Ali Hasar

#Palfest

Bir Cevap Yazın