Çeviri kitap

Adonis’in ‘Kitap, Hitap, Hakikat’ Türkçede

Tanıtım bülteni:

“Kitap, Hitap, Hakikat” Adonis adıyla bilinen Arap şair ve düşünür Ali Ahmed Said’in kutsal metin, dini söylem, tasavvuf, siyaset, edebiyat, yaratıcılık ekseninde iktidarıyla, muhalefetiyle, toplumuyla ve kültürel dokusuyla Arap toplumlarının geçmiş mirasından kaynaklı krizlerini çözümleyip eleştirdiği eseridir. Adonis’in sosyoloji, siyaset ve edebiyata dair bu entelektüel çözümlemeleri, yaşadığımız coğrafyanın toplumları için de geçerli fikirler içeriyor. “Muhayyilenin kucaklamadığı bir hayat, ne kadar katıdır” diyen yazar, okuyucuyu, hayal kurmaya ve kendini yeniden inşa etmeye çağırıyor.

Belli Belirsiz Şeyler Anısına ve İşte Budur Benim Adım adlı şiir kitaplarından sonra yine Mehmet Hakkı Suçin’in çevirisiyle yayımlanan bu kitapta, Adonis’in kitaplara, söylemlere ve hakikatlere dair sorgulamalarını ve cesurca ortaya attığı soruları bulacaksınız.

Adonis, 1930’da Suriye’de doğdu. 1961’de Lübnan vatandaşlığına geçmeden önceki adı Ali Ahmet Sait’ti. Beyrut Üniversitesi’nde Arap Edebiyatı öğretmenliği yaptı, 1989’da UNESCO’nun Arap Devletleri Birliği’nde görevli delege oldu. Beyrut’ta Şir (1957) ve Mevâkıf (1968) dergilerini kurdu. Bu dergiler Arap şiirini geleneksel kalıplardan kurtarma ve yabancı şiirleri tanıtma amacını güdüyordu. Adonis, Avrupa ve Amerika edebiyatı konularındaki derin bilgisi sayesinde çağdaş Arap şiirinde çok önemli bir yer tutar. Aynı zamanda eleştirmen ve çevirmendir; plastik sanatlarla, kaligrafiyle ve kolajla da ilgilenmektedir. Paris’te yaşayan Adonis, SyriaLebanon Award of the International Poetry Forum (1971), Le Grand Prix des Biennales de Poéise (1986) ve Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü (1995), Uluslararası Homeros Ödülü (2022) aldı. 1983’te Mallarmé Akademisi’ne yabancı üye seçildi.

Künye:

Kitap, Hitap, Hakikat

Yazar: Adonis

ÇevirmenMehmet Hakkı Suçin

ISBN: 9786051858609

Sayfa: 160

Ebat: 13,5 X 19,5

Cilt: Ciltsiz

Kağıt: 3. Hamur

Grafiker: Kardelen Akçam

Basım Tarihi: 07.11.2022

Bir Cevap Yazın