Haber Duyuru

Yılın Çeviri Kitabı Ödülü ‘Küçük Bir Ayrıntı’nın

Dünya Gazetesi’nin 32 yıllık aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi DÜNYA Kitap’ın ‘2021 Yılının En İyileri’ ödülleri sahiplerini buldu. 29’uncu kez verilen ödüller için Sofitel Taksim Hotel İstanbul’da düzenlenen tören, sanat ve iş insanlarını bir araya getirdi. 5 dalda 11 ödülün verildiği toplantıyı yöneten DÜNYA Kitap Yayın Yönetmeni Faruk Şüyün konuşmasında, katılımcılara ve seçici kurul üyelerine teşekkür etti. Şüyün, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Dünya Kitap dergimiz bu ay 32 yaşına basıyor. ‘Yayın dünyasının belleği’ sloganıyla 31 yıl önce başlayan yolculuğumuzdan geride 372 sayı kaldı. Ciltlerimiz neredeyse benim boyuma ulaştı. Bir kaç sene içinde de geçecek.”

Daha sonra törene geçildi. DÜNYA Kitap Yılın En İyileri Seçici Kurulları 2021 yılında yayınlanan kitaplar arasından yaptığı seçimde bu sene 5 kategoride 11 ödül belirlemişti. İlk ödül Prof. Dr. Mehmet Hakkı Suçin’e takdim edildi. Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Sevengül Sözmez ve Sırma Köksal’dan oluşan 2021 DÜNYA Kitap Seçici Kurulu, Mehmet Hakkı Suçin’in dilimize Adania Shibli’den çevirdiği “Küçük Bir Ayrıntı” (Can Yayınları) kitabına Yılın Çeviri Kitabı Ödülü’nün verilmesini oybirliğiyle kararlaştırmıştı.

Jüri ödül gerekçesinde, “Küçük Bir Ayrıntı, insan hakları ve barış arzusu ekseninde Filistin’de yaşanan zulmü yine bu coğrafyada yaşanan kadın katliamlarıyla birlikte anlattığı, ikili anlatıcı bakış açısıyla cesur bir söylem geliştirdiği için; çevirmen Prof. Dr. Mehmet Hakkı Suçin’e de Arapçadan yaptığı çevirilerle edebiyat alanına katkıları ve akademiyle yayın dünyasını buluşturması nedeniyle” verildiği belirtildi.

Suçin’e ödülünü Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel takdim etti. Suçin konuşmasında bir dilden başka bir dile çeviri yapıldığında sadece o dilin edebiyatının tanınmış olmadığını, çeviri yapılan dile de katkı sağlandığını vurguladı. Ödülün, Türk-Arap dostluğuna ve kardeşliğine, bölgedeki barışa katkı sağlamasını diledi.

Sanat, edebiyat ve iş dünyasından konukların eşliğinde gerçekleşen 29. DÜNYA Kitap “2021 Yılın En İyileri” ve gecede ödülleri alanlar şu isimlerden oluştu: Prof. Dr. Mehmet Hakkı Suçin, Seray Şahiner yurtdışında bulunduğundan yerine Saadet Özen, Kronik Yayınevi ortağı Cüneyt Dalgakıran, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları adına Sezin Özakıncı, Ayşen Zamanpur, Mariana Mazzucato adına Ahmet Yeğin, Elçin Poyrazlar, Kübra Sultan Yüzüncüyıl, Aynülhayat Uybadin, Arif Bilgin, Ebru Baybara Demir adına kızı Pelin Güven ve Ali Ekber Yıldırım.

Sofitel Taksim İstanbul Hotel’deki tören salonunda edebiyat, sanat, kültür, iş ve gastronomi dünyası bir araya geldi.

Kaynak: DÜNYA Kitap, Sayı: 373, Kasım 2022

Bir Cevap Yazın