Şiir

Murid Bergûsi / Beş Şiir

llk sayısı 15 Şubat’ta Gazete Duvar’da yayımlanan ve kısa sürede on binden fazla okura ulaşan mevsimlik şiir dergisi “Kod Adı: Maske 2021”in yeni sayısı, dağıtım sponsoru Gazete Duvar üzerinden ücretsiz indirilebilir.

Derginin bu sayısında 14 Şubat 2021 tarihinde kaybettiğimiz Filistinli şair Murid Bergûsi’ye ait beş şiir, Mehmet Hakkı Suçin çevirisiyle yayımlandı. Bergûsi ilk kez Türkçeye çevriliyor. Bergûsi’nin beş şiirini okumak ya da indirmek için tıklayınız.

Derginin tümü buradan okunup indirilebilir.

Murid Bergûsi (Mourid Barghouti), 1944 yılında Filistin’de Ramallah’a yakın Deyr Gassâna’da doğdu. Üniversite eğitimi için Kahire’ye gitti ve burada Arap romanının önemli isimlerinden olan ve 2014 yılında kansere yenik düşüp vefat eden Radva Âşur’la evlendi. Bu evlilikten yine bir şair olan oğulları Temim Bergûsi doğdu. Toplu şiirleri 1997’de Beyrut’ta, 2013’te Kahire’de basıldı. İki şiir seçkisi, eşi Radva Âşur tarafından İngilizceye çevrildi. Ramallah’ı Gördüm otobiyografik romanıyla Necib Mahfuz Edebiyat Madalyası’nı aldı. Roman, Mısırlı romancı Ahdaf Suveyf ’in İngilizce çevirisi ve Edward Said’in önsözüyle yayımladı. On beş civarında şiir kitabı yayımladı. Diğer bir eseri Orada Doğdum, Burada Doğdum ünlü çevirmen Humphrey Davies’in İngilizce çevirisi ve John Berger önsözüyle yayımlandı. Murid Bergûsi bir sevgililer gününde, 14 Şubat 2021’de sevgilisi Radva Âşur’a kavuştu.

Bir Cevap Yazın